top of page

Autoterapia wdzięcznością

Zaktualizowano: 23 lip 2022


,,Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny.” Słowa te powiedziała Iyanla Vanzant, amerykańska mówczyni, duchowa nauczycielka Nowej Myśli, znana ze swoich inspirujących książek, tytułowego talk show i występów w The Oprah Winfrey Show.


Dlaczego poczucie wdzięczności jest takie ważne? Co dzieje się, kiedy zaczniemy odczuwać ją codziennie w sposób świadomy?


Udowodnione naukowo korzyści z codziennego wypisywania dobrych chwil i miłych zdarzeń, jakie spotkały nas w ciągu minionego dnia są ogromne. Prowadzenie Dziennika Wdzięczności redukuje codzienny stres, pomaga w wyjściu z lęków i depresji. Daje więcej energii i pozwala na łatwiejsze odczuwanie radości i satysfakcji z życia. Otwiera na innych ludzi, ponieważ wzmaga empatię. No i jeszcze świetna wiadomość dla tych, którzy nie mogą spać – systematyczne praktykowanie wdzięczności ułatwia zasypianie i znacznie poprawia jakość snu.


ĆWICZENIE – JAK POPROWADZIĆ DZIENNIK WDZIĘCZNOŚCI?


Najpierw idź do sklepu i wybierz najładniejszy gruby zeszyt, który od razu Ci się spodoba. Pogładź okładkę, przewertuj kartki, poczuj, że to właśnie jest ten.


Możesz też kupić specjalnie przeznaczony do tego długopis lub pióro.

Dlaczego? Bo nasz podświadomy umysł uwielbia nadawać przedmiotom szczególne znaczenie. Później biorąc to właśnie pióro w dłoń, myśli od razu przestroją się na czujniejsze wyłapywanie w pamięci tych chwil, jakie w zeszycie zapiszesz.


Przygotuj zeszyt – napisz na pierwszej kartce ulubioną sentencję, narysuj serduszko, wklej kwiatek albo i swoje zdjęcie. Spraw aby Twój Dziennik Wdzięczności stał się czymś wyjątkowym.


Kiedy nadejdzie wieczór, usiądź w spokojnym miejscu i jeśli lubisz relaksacyjną muzykę, może Ci towarzyszyć. Twórz zeszyt, weź pióro w dłoń i daj sobie chwilę na wyciszenie się i przejrzenie w myślach całego minionego dnia.


Wybierz z dzisiejszego dnia 10 chwil, zdarzeń bądź myśli, za które możesz podziękować i wypisz w słupku wszystkie, starając się odczuć tę wdzięczność.


Przykłady:

Dziękuję za pyszną kawę, jaką z miłością zrobił mi mąż (przywołaj w myślach jego uśmiech).

Dziękuję za inspirującą rozmowę z moją przyjaciółką (możesz dopisać jej temat).

Dziękuję za to, że zakwitł mi kwiat na parapecie (odczuj tę radość i zachwyt).

Dziękuję za słowa uznania dziś w pracy (odczuj tę satysfakcję).

Dziękuję za to, że nie opuściłam treningu (możesz być dumna z własnego samozaparcia).

Dziękuję za: piękną pogodę, za to, że mam piękny dom. Za to, że ktoś mnie docenił, za to, że otrzymałam komplement. Za to, że mam rodzinę, przyjaciół i życzliwych znajomych. Za piękne włosy, paznokcie, czy choćby nawet i płaszcz. Tak dalej, i tak dalej.


Za każdym pisanym zdaniem poczuj tę wdzięczność w sercu, poczuj, jak w piersiach robi się błogo i ciepło, a zauważysz, że się do siebie uśmiechasz, bo przecież nawet jeśli zdarzyło się coś przykrego, to jednak przede wszystkim warto skupiać się na tym, co dobre, przyjemne i miłe.


Znajdź dla swojego Dziennika Wdzięczności tajemne i wyjątkowe miejsce w domu, i odkładaj go zawsze tam. Niech sięganie po niego i prowadzenie go co wieczór, stanie się Twoim cudownym rytuałem poprawiającym jakość każdego Twojego dnia.


A teraz, jeśli tylko chcesz , podziel się w komentarzu choć jedną rzeczą, za którą dziś jesteś wdzięczna. Potraktuj to jako małą próbę i zrób to z pięknym uśmiechem.


Wdzięczna za dobro - bądź

Pełna Przestrzeni co dnia

I Pełen Przestrzeni też bądź, bo i też Panów to tyczy
21 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 commentaires


Ewa Kowerzanow-Luto
Ewa Kowerzanow-Luto
08 août 2022

jestem wdzięczna Jolu, że Cię spotkałam na swojej drodze życia. Dziś 08.08.2022 zaczęłam pisać Dziennik Wdzięczności, tak mi się zrobiło dobrze w sercu, czułam ukojenie i ukochanie tej małej Ewy. Jestem wdzięczna za ten magiczny moment pisania. Dziękuję ❤️

J'aime
Pełna Przestrzeni
Pełna Przestrzeni
10 août 2022
En réponse à

Bardzo się cieszę, ze zaczęłaś prowadzić Dziennik Wdzięczności, Ewuniu, bo wiem jaką ma wielką moc. Sama piszę go od dawna i jest to bardzo ważna chwila każdego mojego wieczoru. Czasami zdarza się, że z różnych względów nie uda mi się tego zrobić, więc tuż przed zaśnięciem mówię sobie w myślach to, co zapisałabym w nim. Każdego wieczoru, codziennie. Cudownie jest uświadamiać sobie, jak wiele dobrego nas spotyka - co dnia 💟

J'aime
bottom of page