top of page

Oddech receptą na stres

Oddech to naturalna i nieodzowna czynność. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest niezbędny do życia. Każdy z nas dobrze wie, że kiedy jesteśmy spokojni, to oddychamy miarowo, a jeśli odczuwamy silne emocje, przyspiesza lub jest wstrzymywany.


Czy wiesz, że w trudnych chwilach, dzięki okiełznaniu oddechu można szybko przywołać spokój oddalając emocje takie jak irytacja, lęk czy silny gniew?

ĆWICZENIE - ODDECH USPAKAJAJĄCY I DODAJĄCY OTUCHY


1. W sytuacji burzącej Twój spokój np. domowa sprzeczka, lęk przed egzaminem czy inną zaistniałą stresującą sytuacją, postaraj się znaleźć ustronne miejsce i pobyć w nim kilka minut sam na sam ze sobą.


2. Stojąc oprzyj się plecami o ścianę, czując fizyczne oparcie.


3. Postaraj się rozluźnić mięśnie barków, ręce puść wzdłuż ciała.

4. Zamknij oczy i postaraj się odsunąć denerwujące myśli dot. danej sytuacji.


5. Skup się teraz tylko na oddychaniu przez nos oddechem połączonym (pomiędzy wdechem a wydechem nie ma przerwy). Poczuj, jak powietrze wpływa i wypływa, łaskocząc Twoją skórę nosa i ust. Zaobserwuj, jak unosi klatkę piersiową, dostaje się do płuc a potem niżej, do przepony, unosząc ją wraz z brzuchem, skąd wróci z powrotem do góry i wyjdzie z Ciebie przez nos.


6. Każdy z 15 głębokich, połączonych ze sobą, świadomych oddechów realnie przybliża do uspokojenia się. Poczujesz, jak Twoje ciało się rozluźni, a myśli spowolnią i pozwolą na jasną ocenę i odzyskanie kontroli nad własnymi emocjami.

7. Otwórz oczy, strzepnij ręce jakby była na nich woda, uśmiechnij się i powiedz do siebie ciepło i przyjaźnie:

"Jestem spokojna i mądra. Zawsze jestem bezpieczna"


Z pełnym spokoju oddechem - bądź

Pełna Przestrzeni - co dnia

I Pełen Spokoju bądź, bo i też Panów to tyczy


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page