top of page

Transformujące postawy ciała


Nasze ciało jest nie tylko zbiorem tkanek, mięśni i kości, więc biologiczną machiną. Jest też podstawowym narzędziem do komunikacji z innymi ludźmi.


Ciałem okazujemy uczucia, emocje i nasz aktualny stan ducha. Robimy to nie tylko głosem, ale mimiką, gestami, rodzajem spojrzenia, postawą. Niestety, często można zaobserwować zgrzyt między wypowiadanymi słowami, a tym, co mówi ciało. Jesteśmy tak zaprogramowani, że nieświadomie bardziej wiarygodnie odbieramy te drugie sygnały.


Wyobraź sobie, że idziesz na spotkanie np. z nowym pracodawcą. Odczuwasz niepokój o to, jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Zastanawiasz się, jak Twoja osoba zostanie odebrana i czy zainteresujesz potencjalnego szefa swymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Oczywiście nie musi to być tylko rozmowa o pracę, a np. wystąpienie publiczne, egzamin albo też inne ważne dla Ciebie spotkanie, gdy pragniesz zrobić na rozmówcy jak najlepsze wrażenie.


Czy zwracasz uwagę na to, w jaki sposób podajesz rękę, jak stoisz, jak siedzisz i jakiego tonu głosu używasz?


Czy wiesz, że język pozawerbalny mówi o nas dużo więcej, niż powiedzą głośno wypowiedziane nawet bardzo elokwentne słowa?


Wszyscy wiemy, że ludzie otwarci i pewni siebie mają w życiu łatwiej. Co jednak, kiedy Twą dominującą cechą jest wrodzona nieśmiałość? I tu jest dobra wiadomość, bo tego się można nauczyć przez doskonałe narzędzie – tak, poprzez nasze ciało!


ĆWICZENIE – PIĘĆ MINUT W POSTAWIE MOCY

Stań w lekkim rozkroku, połóż ręce na biodrach, wyprostuj kręgosłup, unieś lekko głowę i weź 10 głębokich oddechów. Z każdym wdechem wpuść do siebie gotowość do poczucia się silną, odważną. Z każdym wydechem wypuść niepokój, obawę, nieśmiałość.


Następnie stań przed dużym lustrem i przyjrzyj się sobie jak stoisz. Teraz zostań aktorem grającym rolę w teatrze i wyobraź sobie, że obserwujesz w odbiciu aktora jako inna osoba. Powiedz głośno, wiarygodnym tonem kilka transformujących zdań:

„Jaka ta osoba jest pięknie wyprostowana! ” – wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.


„Jaka ta osoba jest pewna siebie! Widać to po pozycji jej głowy, lekko uniesionego podbródka. ” – wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.

„Mocno (tylko nie przesadź) uściska dłoń, a to oznaka silnego charakteru” - wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.

„Jest szczera i otwarta, bo nie zasłania się rękami (np. krzyżując je, wkładając w kieszenie czy chowając za siebie) - wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.

„Wygląda bardzo profesjonalnie, może zaoferować wiele” - wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.

„Ma miły, spokojny a jednocześnie pewny głos (wiarygodność i zjednanie rozmówcy), sympatyczny wyraz twarzy i błysk zainteresowania w oku, aż chce się z nią dłużej rozmawiać!” - wczuj się w rolę i zauważ, co się dzieje.


A na koniec deser jako nagroda za wykonanie zadanie. Unieś wysoko ramiona, uśmiechnij się do siebie szeroko i poczuj w sobie Tę Moc!


To ćwiczenie powinno trwać minimum 5 minut i wbrew pozorom wcale nie jest łatwe dla osób zmagających się z niepewnością siebie. Jednak jak każde ćwiczenie powtarzane wielokrotnie staje się coraz łatwiejsze, gdyż ciało ma doskonałą zdolność do zapamiętywania wciąż utrwalanych postaw. A co za tym idzie, wzmacnia się siła wewnętrzna.


Powtarzaj je przez kilka kolejnych dni, aż wreszcie poczujesz z radością, że jesteś nie tylko aktorem, a nową, pewniejszą Sobą. Bo dobrze jest siebie wspierać.


Pewniejsza siebie wciąż - bądź Pełna Przestrzeni co dnia 🍃

I Pełen Przestrzeni też bądź, bo i też Panów to tyczy 💪🍃

17 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


Swietne, transformujace ćwiczenia. To faktycznie działa😍

Like
Pełna Przestrzeni
Pełna Przestrzeni
Jul 30, 2022
Replying to

Działa więc wykorzystujmy je często :)

Like
bottom of page